Akademickie Koło Łowieckie nr 7 Przylesie http://www.przylesie.org Rok Założenia 1948 Wed, 26 Feb 2020 09:46:43 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.3 Oczami przechodnia http://www.przylesie.org/?p=1648 Wed, 26 Feb 2020 09:46:43 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1648 Parafrazując starą maksymę ,, jak Nas widzą tak Nas piszą’’ chcę przedstawić mini reportaż  z tego co można zobaczyć będąc przechodniem.  Trochę  w krzywym zwierciadle naszej rzeczywistości. W dobie walki o jedność  związku , agresji pseudoekologów  , trudności finansowych kół  i ASF zastanówmy się jak promować  nasze hobby. Nie oglądajmy się na innych. Napisanie tekstu i zamieszczenie zdjęć nie boli.  Może kolega , który był na polowaniu we Francji zrobi fotoreportaż . Może miłośnik nart pokaże jakie  ,,rogi ‘’wiszą w góralskich pensjonatach. Może wreszcie zapalony wędkarz da upust swoim przemyśleniom nad brzegami rzek i jezior.

To my jesteśmy promocją łowiectwa.

Darz Bór

Paweł Kaczmarek

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”111″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

]]>
Wycena rogaczy http://www.przylesie.org/?p=1558 Tue, 12 Nov 2019 10:49:32 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1558 W niedzielę 20 października spotkaliśmy się w Gołuchowie na corocznej ocenie trofeów sarn. Wszystkie poroża kozłów pozyskanych przez myśliwych z naszego Koła ocenione zostały prawidłowo. Ponadto dwóch Kolegów może szczycić się otrzymanymi złotymi medalami. Należą do nich kol. Marcin Krawiec i kol. Roman Dolat. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Poniżej zamieszczamy zdjęcia zrobione przez nas i odsyłamy chętnych do obejrzenia zdjęć w galerii na stronie Zarządu Okręgowego w Kaliszu:

www.pzl.kalisz.pl/index.php/galeria-zdjec/category/195-ocena-rogaczy-2019

 W ostatnim czasie odbyły się dwa polowania zbiorowe w Grylewie i Gizałkach. Dobra pogoda dopisała! Bliski sukcesu był nasz nowy-stary członek – kol. Bronek Robakowski, który oddał celny strzał do lisa! Niestety lis uciekł. Zdjęć z tych polowań nie zamieszczam, ponieważ nie dane mi było uczestniczyć w tych wydarzeniach. I w tym miejscu zachęcam wszystkich do robienia i nadsyłania zdjęć – najlepiej bezpośrednio do kol. Przemka Remiego, który redaguje stronę. Na pewno macie sporo fajnych zdjęć i moglibyście się nimi podzielić. Zdjęcia wysyłajcie na adres mailowy: remurek@gmail.com.

W ostatnim czasie myśliwi z naszego Koła uczestniczyli w wielu pracach związanych z przygotowaniem urządzeń łowieckich do polowań typu „szwedzkiego”.

Nad wykonaniem prac czuwał osobiście Gospodarz Łowiska kol. Piotr Żórawski. Na chwile obecną mamy przygotowanych 40 urządzeń do nadchodzącego polowania Hubertowskiego. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego bardzo dziękujemy.

Darz Bór

Rafał Remi

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”110″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

]]>
http://www.przylesie.org/?p=1550 Wed, 31 Jul 2019 12:09:06 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1550 Marek Michocki – mecenas a dla nas Przyjaciel i kompan wędrówek po lesie, biesiad myśliwskich a też czasami pełnomocnik Koła na salach sądowych. Postać nietuzinkowa. Skromny, rzeczowy, zawsze stosownie do okoliczności nienagannie i elegancko ubrany był i pozostanie w naszej pamięci, jako wzór do naśladowania.

Był – smutne słowo. Nie sposób wyrazić naszego żalu z powodu jedynej w całym Jego myśliwskim życiu zmiany Koła. 30 Sierpnia b.r. został powołany do drużyny Św. Huberta. Wyjątkowo ciężka choroba, z którą od kilku lat się zmagał pokonała jego fizyczność, choć nigdy nie złamała Jego charakteru, pogody ducha i nadziei na przyszłość.

Marku, pamiętam Ciebie jako nastolatka gdy wraz ze śp. Twoim Ojcem – ówczesnym Dyrektorem LZD Siemianice – przyjechaliście do Lasek na wizytację naszej praktyki studenckiej po pierwszym roku studiów na Wydziale Leśnym WSR w Poznaniu. Już wówczas Tata przedstawiał Cię jako znakomitego strzelca, uczestnika wielu konkursów strzeleckich. Był z Ciebie bardzo dumny. Później już po Twoich studiach spotkaliśmy się w Zarządzie naszego Koła. Ty byłeś skutecznym skarbnikiem, ja – sekretarzem. Od tego czasu nasze drogi splatały się wielokrotnie. Nie było sezonu byśmy nie spotykali się na polowaniu czy spotkaniach towarzyskich. Z dumą dowiadywaliśmy się o Twoich sukcesach strzeleckich. Pewna ręka, świetne oko i niezawodna intuicja myśliwska gwarantowała Ci często miano Króla Polowań. Byłeś dla nas wzorem na polowaniach. Byłeś ….

08 lipca 2019 r. Marek ukończył 69 lat. 16 września cieszylibyśmy się wraz z Nim z 50-tej rocznicy wstąpienia do Polskiego Związku Łowieckiego i naszego Koła. Był wieloletnim Prezesem Okręgowego Sądu Łowieckiego w Kaliszu. Szanowanym członkiem szeregu komisji i struktur PZŁ. Za zasługi został uhonorowany rozlicznymi medalami i odznaczeniami nie tylko łowieckimi.

Będzie nam Go bardzo brakowało. Cześć Jego Pamięci. Pogrzeb kol. Marka Michockiego odbędzie sie w najbliższą sobotę 03.08 o godz. 13.00 w Kaliszu na cmentarzu komunalnym przy ulicy Cżęstochowskiej.

Darz Bór

Zarząd i członkowie Akademickiego Koła Łowieckiego nr 7 Przylesie w Poznaniu

]]>
70 – LECIE NASZEGO KOŁA http://www.przylesie.org/?p=1443 Mon, 01 Oct 2018 09:40:45 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1443 To już nie przelewki. Tylko kilku członków jest starszych od naszego Koła. Nazwiska założycieli i pierwszych członków powoli zacierają się w otchłaniach pamięci, ale my sukcesorzy ich idei
i dokonań z wdzięcznością wspominamy minione czasy. Doskonałą okazją do tego był jubileusz 70–lecia naszego Koła, godnie obchodzony 29 września 2018 r. na spotkaniu w Pałacu Myśliwskim w Woli Książęcej. Na tą wyjątkową uroczystość oprócz P.T. Członków Koła z małżonkami przybyło wielu znakomitych Gości z Łowczym Okręgowym z Poznania Zbigniewem Zielińskim na czele. Honorowym Gościem, powitanym pięknym bukietem i gorącymi brawami była Pani Grażyna Wesoły.

            Centralnym punktem Jubileuszu było poświęcenie i wręczenie naszym przedstawicielom, długo wyczekiwanego Sztandaru Koła. Ten piękny symbol przynależności do Braci Łowieckiej wręczył i przyjął uroczyste ślubowanie od zgromadzonych myśliwych Łowczy Okręgowy z Zarządu Okręgowego PZŁ w Poznaniu (fotorelacja Przemysława Remi). Gratulacje, okolicznościowe przemówienia i odczytane listy gratulacyjne uświetniły ten wzruszający moment.  Kolejnym punktem programu było wręczenie odznaczeń łowieckich. Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał nasz Łowczy Wojciech Tarnowski a medale za zasługi w rozwoju łowiectwa kaliskiego i pilskiego odebrali: Małgorzata Nowak, Piotr Majewski i Rafał Remi. Gratulujemy !  

            Oprawę artystyczną zapewnił niezawodny zespół sygnalistów pod kierunkiem Podłowczego Pawła Kaczmarka z wyróżniającą się umiejętnościami i urodą Anią. Smakowicie przygotowana biesiada myśliwska, zakończona, a jakże pieczonym dzikiem uświetniła obchody naszego Jubileuszu.

            Z kronikarskiego obowiązku informujemy, że moderatorem całej uroczystości przygotowanej przez nasz Zarząd był Michał Szymański a rolę gospodarza godnie pełnił Prezes Tomasz Daszczyk, który na początku wygłosił okolicznościowe przemówienie i przypomniał historię naszego Koła, zamieszczoną poniżej.

Wasz sprawozdawca

Przemysław Remi

 

Akademickie Koło Łowieckie nr 7 „Przylesie” w Poznaniu

HISTORIA KOŁA

1948 – 2018

  • 1948 – REJESTRACJA STOWARZYSZENIA ŁOWIECKIEGO POD NAZWĄ „Akademickie Koło Łowieckie”. Sygnatariuszami są studenci Wydziału Rolniczo – Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego pod przewodnictwem profesora Edwarda Schechtel’a
  • 1949 – Powstaje statut Koła i pierwszy Zarząd. Prezesem wybrano Jerzego Cichockiego, Łowczym został Henryk Stróżczyński a Sekretarzem Jerzy Szreffel.
  • W latach 1948 – 1953 – dzierżawimy wiele obwodów w woj. poznańskim: m. in. Niechłód k. Leszna, Złotniki, Pawłowice, Powidz i Wylatkowo
  • 1953 – Zmiana nazwy. Nowa nazwa to „KOŁO ŁOWIECKIE nr 98 przy Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu”. Nastąpiło też przydzielenie nowych obwodów na skutek nowej ustawy „Prawo Łowieckie” i regulacji obwodów w całym kraju. Są to obwody: nr 123 „Zielonka” (7.404 ha), nr 430 „Siemianice” (5.291 ha) i nr 31 „Grylewo” (4.621 ha).
  • W 1959 – Koło traci lokal w Collegium Cieszkowskich i przekazuje w formie daru zgromadzony majątek ruchomy na rzecz nowo powstałego Wielkopolskiego Domu Łowieckiego. Są to m. in. obrazy o tematyce łowieckiej, trofea myśliwskie, książki i meble.
  • W 1965 roku – Koło przekazuje obwód „Zielonka” na rzecz nowo powstałej Katedry Łowiectwa na Wydziale Leśnym WSR w Poznaniu. Zmniejszeniu ulega obwód „Grylewo” (o ok. 900 ha) na skutek tzw. regulacji granic.
  • 1966 – Kol. Adam Ziemiański (wieloletni Skarbnik Koła) uzyskuje dla Koła obwód „Trębaczów” w pow. kępińskim a następnie dokonuje zamiany tego obwodu na obwód „Wielisławice” sąsiadujący z „Siemianicami”.
  • W 1971 – na skutek zmiany nazwy uczelni Koło przyjmuje nazwę „KOŁO ŁOWIECKIE
    nr 98 przy Akademii Rolniczej w Poznaniu”. Prezesem Koła jest prof. Marian Hoffmann (1962 – 1974), a Łowczym docent dr inż. Zdzisław Oko
  • 1974 – Prezesem Koła, na najbliższe 31 lat (!) zostaje wybrany Bogusław Fruziński (1974 – 2005), Łowczym Zdzisław Klejnotowski (1974 – 1979) a Sekretarzem Lesław Łabudzki (1974 – 1979)
  • 1979 – Koło zostaje zmuszone do oddania obwodów „Wielisławice” i „Siemianice”
    na rzecz Leśnego Zakładu Doświadczalnego AR w Poznaniu. Jako rekompensatę uzyskujemy mocno zdewastowane obwody nr 6 „Cielcza” (5.440 ha) i nr 4 „Gizałki” (5.220 ha). Łowczym zostaje docent dr habilitowany Zygmunt Czarnecki, Sekretarzem dr inż. Jacek Remi.
  • 1982 – Do krainy wiecznych łowów odchodzi Łowczy Zygmunt Czarnecki. Nowym Łowczym zostaje prof. Wojciech Wesoły.
  • 1987 – Na Walnym Zebraniu Członków Koła z inicjatywy i na wniosek kol. Zdzisława Klejnotowskiego zmieniamy nazwę na „AKADEMICKIE KOŁO ŁOWIECKIE nr 7 PRZYLESIE w POZNANIU”
  • 1990 – Powstaje kwatera myśliwska w obwodach Cielcza („Ignacówka”) i Grylewie („Szeryfówka”). Moderatorami budowy są kol. prof. Ignacy Korczyński i Krzysztof Połczyński.
  • 1991 – Rusza budowa kwatery w Gizałkach – powstaje dzięki hojności i zaangażowaniu rodziny Tomczaków – Zenona, Krzysztofa i Mariana. Jej modernizacja trwa do dziś
    a inicjatorem i wykonawcą wszelkich zmian był ś.p. Podłowczy mgr Marian Tomczak, któremu wydatnie pomagali i kontynuują Jego dzieło koledzy Piotr Majewski i Paweł Kaczmarek
  • W 1998 – Z okazji 50-lecia Koła zostajemy uhonorowani Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej.
  • 2000 – Powstaje Zespół Sygnalistów Myśliwskich pod kierunkiem Marcina Krawca. Kierownikiem Artystycznym jest Paweł Kaczmarek a jednymi z najlepszych juniorów
    w Polsce są Ania i jej brat Jakub Kaczmarek.. W ciągu kilku najbliższych lat wyrastają na jeden z najlepszych zespołów w Polsce zdobywając szereg nagród i wyróżnień
    w rozlicznych konkursach.
  • 2004 – 25 czerwca –  Do Krainy Wiecznych Łowów odchodzi wybitnie zasłużony dla Koła – dr inż. Zdzisław Klejnotowski
  • 2005 – 18 lipca – Do Krainy Wiecznych Łowów odchodzi Prezes Koła, Przewodniczący Okręgowej Rady Łowieckiej w Poznaniu, Członek Prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej – prof. dr hab. inż. Bogusław Fruziński
  • 2005 – Prezesem zostaje prof. dr habilitowany. inż. Wojciech Wesoły, Łowczym – dr inż. Jacek Remi.
  • 2008 – Najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom” otrzymuje Kazimierz Mochnik, „wieczny” Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Koła, zasłużony działacz Okręgowej Rady Łowieckiej w Poznaniu.
  • 2010 – Na III Okręgowym Zjeździe Delegatów PZŁ w Poznaniu członkiem Rady Okręgowej zostaje wybrany nasz Prezes – prof. dr habiloitowany inż. Wojciech Wesoły. W komisjach pracują Marek Wlazełko i Kazimierz Mochnik.
  • 2010 – Członkiem Rady Okręgowej PZŁ w Kaliszu zostaje kolega mgr Marek Michocki – Prezes Sądu Okręgowego PZŁ w Kaliszu. Do trzech komisji przy Radzie Okręgowej PZŁ zostaje powołany kol. Paweł Kaczmarek.          
  • W 2012 roku następuje zmiana na stanowisku Łowczego – funkcję zaczyna pełnić z powodzeniem mgr Wojciech Tarnowski
  • 2012 – Najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom” dostaje dr inż. Czesław Kiełczyński, autor wielu prac naukowych i artykułów na tematy łowieckie.
  • 2013 – Styczeń – pogrzeb Damiana Naglika (zmarł 30.12.2012) – przez 30 lat (!) pełnił funkcję Skarbnika Koła. W lutym tego roku – żegnamy Mieczysława Zegarowskiego.
  • Na Walnym Zebraniu Koła w kwietniu 2013 roku wybieramy nowy Zarząd. Poszczególne funkcje pełnią: Prezes Wojciech Wesoły, Wice Prezes Hubert Szramka, Łowczy Wojciech Tarnowski, Podłowczy Marian Tomczak, Podłowczy Kajetan Jędraszak, Sekretarz Jacek Remi, Skarbnik Radosław Wiza
  • 2013 – 03 sierpnia – Cielcza. Jubileuszowe a zarazem doroczne ognisko i uroczyste otwarcie wiaty myśliwskiej zbudowanej pod kierunkiem Gospodarza Łowiska Marcina Krawca i Gospodarza Kwatery Zenona Grajczyńskiego przy wydatnej pracy Piotrów – Żórawskiego i Grzelaka. Uroczystego przepiłowania wstęgi dokonują Prezes Koła Wojciech Wesoły i Łowczy Wojciech Tarnowski w towarzystwie głównych budowniczych Piotra Żórawskiego i Piotra Grzelaka.
  • 24 kwietnia 2015 roku kolejne Walne Zebranie i wybieramy nowy Zarząd. Prezesem pozostaje Wojciech Wesoły a na funkcję Wice Prezesa wybieramy kol. Tomasza Daszczyka – Leśniczego z Nadleśnictwa Jarocin. Podłowczymi pozostają Marian Tomczak i Kajetan Jędraszak a Skarbnikiem Radosław Wiza. Na stanowisko Sekretarza wybieramy kol. Rafała Remiego.
  • Kolejne lata to pasmo bolesnych strat osobowych naszego Koła. W 2015 roku do Krainy Wiecznych Łowów odchodzi Bogdan Grzelak, 30 maja 2016 – Kajo, Kajetan Jędraszak, 17 grudnia, na polowaniu wigilijnym kolejny Podłowczy, niezapomniany ś.p. Marian Tomczak, 03 maja 2017 nasz ekspert od urządzeń elektrycznych – Zbyszek Goliński, 13 października 2017 – senior Włodzimierz Manka a 07 grudnia 2017 dotkliwy cios – przedwcześnie żegnamy wieloletniego Prezesa Koła profesora doktora habilitowanego Wojciecha Wesołego – członka Okręgowej Rady Łowieckiej, wieloletniego nauczyciela akademickiego, wybitnego specjalistę z Hodowli Lasu.

 W 2018 roku żegnamy Zygmunta Czarnasiaka i zasłużonego dla obwodu Gizałki
i kaliskiego łowiectwa Zenona Tomczaka.

Cześć ich pamięci !

  • W bieżącym 2018 roku na Walnym Zebraniu, Prezesem Koła wybieramy dotychczasowego Wice Prezesa Tomasza Daszczyka a zaszczytne funkcje Podłowczych przyjmują koledzy Piotr Majewski i Paweł Kaczmarek.

Przyjmujemy też nowych członków. Obecnie nasze Koło liczy 80 członków. Mamy kilku stażystów. Aktywnie uczestniczymy w różnych, ważnych organach Polskiego Związku Łowieckiego, publikujemy prace naukowe i artykuły w zeszytach naukowych i czasopismach łowieckich. Nasi członkowie są wykładowcami a także promotorami prac dyplomowych na studiach leśnych. Kultywujemy tradycje łowieckie i jesteśmy dumni z naszych sygnalistów myśliwskich.

Dziękując za uwagę, życzę wszystkim zebranym

DARZ BÓR !!!

                                                                                          Prezes Koła Tomasz Daszczyk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”109″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”50″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

]]>
http://www.przylesie.org/?p=1439 Mon, 03 Sep 2018 08:56:55 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1439 „Ty i Ja spośród tysięcy
mocno trzymamy się za ręce,
niezwykły dzień, doniosła chwila
i szept nieśmiały: miły… miła…
odtąd już razem zawsze i wszędzie.
Tak miało być i tak niech będzie.”
Bolesław Leśmian

Agnieszka Frąckowiak i Mateusz Tarnowski wraz z Rodzicami z wielką radością mają zaszczyt zawiadomić koleżanki i kolegów z AKŁ Przylesie o Uroczystości Zaślubin, która odbędzie się w piątek 5 października 2018 roku o godzinie 16:00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa plac Sienkiewicz 4, Turek.

]]>
Zenek – będzie nam Ciebie brakowało http://www.przylesie.org/?p=1432 Sat, 21 Jul 2018 10:36:46 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1432 PAN ZENON

ZENEK

Zenon Tomczak miał 86 lat. Odszedł do Krainy Wiecznych Łowów 18 lipca 2018 roku. Przez ponad pół wieku (51 lat) był aktywnym członkiem PZŁ. „BYŁ” – słowo, które coraz częściej kojarzy się nam z czymś nieodwracalnym, z tym co budzi w nas sprzeciw, ale i z tym z czym musimy się pogodzić gdyż taka jest wola Stwórcy. Niedawno do drużyny Św. Huberta zostali powołani Zygmuś Czarnasiak, Romek Skoczylas, Marian Tomczak, Zbyszek Goliński, Wojtek Wesoły, Kajo Jędraszak, Józek Grodecki, Gieniu Napierała, Mietek Zegarowski, Damian Naglik …. Teraz do nich dołączył Zenek. Wybitny rolnik, szanowany przedsiębiorca, świetny myśliwy i prawdziwy gospodarz łowiska Gizałki. Dzięki Jego pracy, do której wciągnął synów – Krzysztofa i śp. Mariana – łowisko nabrało życia i stało się oazą zajęcy, kuropatw, bażantów i saren. Z czasem pojawiły się dziki i jelenie a Zenek tylko się uśmiechał i nie ukrywał satysfakcji z efektów swojej pracy. Został doceniony. Miał wiele odznaczeń w tym za Zasługi w Rozwoju Wielkopolskiego Łowiectwa i Medal za Zasługi w Rozwoju Kaliskiego Łowiectwa. Na Jego prywatnym gruncie powstała w Gizałkach nasza kwatera choć gościnny dom Tomczaków zawsze stał otworem dla wszystkich członków Koła. Zenku, pamiętamy o tym.

Kiedy zdrowie ograniczyło Jego aktywność myśliwego lubił przysiąść na ławeczce przy kwaterze gdzie słuchaliśmy ciekawych opowiadań i snuliśmy razem plany na przyszłość.

Będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

Cześć Twojej pamięci

]]>
PYRA FEST  W MYŚLIWSKIEJ OPRAWIE http://www.przylesie.org/?p=1402 Wed, 07 Feb 2018 21:11:18 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1402 „Dwór Myśliwski Ustronie” dawniej Frankopol,  położony na kraju południowej Wielkopolski. Można by rzecz  na rozstaju dróg między ziemią  łódzką, a Dolnym Śląskiem. Dawniejsze  ziemie zaboru Pruskiego.  Pod koniec XIX wieku Wielki Książe Prus Fryderyk Badeński wybudował tu dwór  dla  myśliwych, bo w okolicznych lasach „trzymały się wszelkie dzikie zwierza” . Zauważono również, że mikroklimat tego miejsca bardzo korzystnie wpływał na samopoczucie  przebywających  gości. Historia tego miejsca potwierdza ten fakt. W okresie międzywojennym w miejscu tym było prewentorium dla dzieci z chorobami dróg oddechowych, anemią. W latach 50-tych powstał  Dom Pracy Twórczej, działający blisko 60 lat. Przedstawiciele nauki, artyści, politycy byli  stałymi gośćmi.

W chwili obecnej we dworze  mieści się  Ośrodek Naukowo-Edukacyjny „Dwór Myśliwski Ustronie” Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach.   Dzisiaj tak jak dawniej myśliwi są mile widzianymi gośćmi. 

Chcąc zaznajomić społeczeństwo z szerokim pojęciem myślistwa,  jego znaczeniem, rolą , kulturą i tradycjami tegoroczna biesiada  PYRA FEST była  w pięknej oprawie myśliwskiej.

Trębacze Powiatu Kępińskiego  zapoznali gości z muzyką myśliwską. Przedstawili sygnały,  bez których nie może się odbyć żadne polowanie zbiorowe. Każdy sygnał poprzedzony był objaśnieniem. Nie odłącznym towarzyszem myśliwego jest pies. Dlatego też zaprezentowano różne rasy myśliwskich psów użytkowych.  Nie zabrakło wystawy poroży i innych trofeów myśliwskich .Pokazano  przepiękne wyroby i galanterię związane z łowiectwem.

Czas się cofną o 130 lat.  W „Biesiadniku pod  dębem” mieszczącym się na terenie parku okalającego  dwór,  rozbrzmiewała gra na rogach, słychać  było szczekaniem psów i wyczuwało się  niepowtarzalną atmosferą polowań.

Małgorzata Durczak

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”108″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

]]>
Podsumowanie roku konkursowego trębaczy z Przylesia http://www.przylesie.org/?p=1388 Wed, 07 Feb 2018 21:03:01 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1388 Przyszedł czas podsumowania dokonań trębaczy  AKŁ ” Przylesie”. W bieżącym roku silna grupa trębaczy- w tym my- braliśmy udział w konkursie trębaczy myśliwskich w Goraju w dniu 20.05 2017 . Z racji tego że liczba osób chętnych na wyjazd przekroczyła 20 wynajęliśmy autokar 28 osobowy .Wyjazd z Kępna o 3 w nocy ,po trasie zabieramy uczestników wyjazdu. Nasi koledzy po strzelbie z Jarocina chętnie uczestniczyli w wyjeździe. Konkurs w Goraju zebrał ponad 120 trębaczy z całej Polski ,70 łuczników i ponad 30 wabiarzy jeleni. Choć nic nie udało się wygrać to wiele prezentacji towarzyszących temu wydarzeniu oraz same konkursy były wystarczającą nagrodą.  Droga powrotna upłynęła w szampańskim nastroju oraz gorących dyskusjach.

Kolejny występ zaliczyliśmy w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie  w dniu 03.06.2017. Na tym międzynarodowym festiwalu zaszczycili nas swoją obecnością Państwo Łowczowie. Oprócz gry można było podziwiać zrzuty jeleni . pokazy psów oraz bogate i ciekawe wystawy na terenie Muzeum Leśnictwa. Ten wyjazd okazał się sukcesem bo zajęliśmy  2 miejsce zespołowo w kl.B (średnio zaawansowanej) .Za wszystkie występy chcę podziękować moim dzieciom (choć dorosłym ) Ani i Kubie ,Marcinowi i Michałowi oraz wszystkim którzy nam kibicowali.

Osobą kartą jest prezentacja zespołowa z okazji Pyra Festu w Zameczku Myśliwskim w Ustroniu k. Kępna. Tam 16 .09.2017 w strugach deszczu prezentowaliśmy sygnały i muzykę myśliwską . Kuba i kol. Darek przedstawili pokaz sposobów wabienia zwierząt . Przeprowadziłem prezentację 7 ras myśliwskich biorących udział  w  polowaniach. Oprócz moich foxterierów  kol. Sylwek -gość na naszych stogach- prezentował swoją hodowlaną  jagterierkę. Towarzyszyła temu wydarzeniu wystawa trofeów łowieckich , wyrobów z poroża i samych zrzutów . Trzon zespołu sygnalistów  stanowili koledzy z Koła „Hubert” Bralin i  „Jeleń” Rychtal.

Podobnym składem wystąpiliśmy na pielgrzymce myśliwych w Kaliszu w dniu 11.11.2017 . Fotorelacja do obejrzenia na pzl.kalisz.pl

Dla wszystkich w kniei Darz Bór.

Paweł Kaczmarek

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”107″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

]]>
Prof. dr hab. Wojciech Wesoły 1948 – 2017 http://www.przylesie.org/?p=1380 Fri, 08 Dec 2017 08:42:02 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1380 PREZES

Prof. dr hab. inż. Wojciech WESOŁY

1948 – 2017

Urodził się w roku, w którym powstało nasze Koło. Jego Koło. Syn leśnika i myśliwego wychowywał się wśród drzew otaczających leśniczówkę. Od najmłodszych lat poznawał tajniki gospodarki leśnej i łowiectwa. Pokochał otaczający Go świat pełnią serca. Nic dziwnego, że z wyróżnieniem ukończył technikum leśne i zdobył tytuł mgr inżyniera na Wydziale Leśnym AR w Poznaniu. Nic dziwnego, że Jego wiedza i pasja spowodowały, że został pracownikiem naukowym tego Wydziału. Nic dziwnego, że szybko uzyskał tytuł Doktora Nauk Leśnych, doktora habilitowanego a z rąk Prezydenta RP odebrał mianowanie na Profesora Nauk Leśnych. Las był bowiem Jego życiową Pasją.

Drugą namiętnością było łowiectwo. Głęboka znajomość zwyczajów i zachowań zwierzyny wyniesiona z domu rodzinnego była niezaprzeczalną przyczyną Jego sukcesów łowieckich. Zdolności organizacyjne i pełne poświęcenie w wykonywaniu wszelkich obowiązków budziły szacunek i zjednywały Mu wielu przyjaciół. Nic więc dziwnego, że wkrótce po wstąpieniu do PZŁ i naszego Koła (1975) został członkiem Zarządu i objął funkcję Łowczego (1980), którą pełnił do 2005 roku. Wówczas po odejściu do Krainy Wiecznych Łowów śp. profesora Bogusława Fruzińskiego wybraliśmy Go Prezesem Zarządu. Z podziwem przyglądaliśmy się Jego zaangażowaniu i sumiennie realizowaliśmy Jego pomysły. Cieszyliśmy się, gdy doceniano Jego wysiłki przyznając kolejne wyróżnienia i medale łowieckie. Gratulowaliśmy, gdy został wybrany (2010) na członka Okręgowej Rady Łowieckiej w Poznaniu. Na ostatnim Walnym podjęliśmy decyzję by wystąpić o najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom”. Nie doczekał. 07 grudnia odszedł do Drużyny Św. Huberta gdzie zapewne pełnił będzie odpowiedzialną funkcję i pewnie tam ze swadą i humorem snuł będzie opowieści o swoim pierwszym zającu, pierwszym dziku … Cześć Jego Pamięci

Jednak największą Jego miłością była Rodzina.

Żonie, Córkom i Szanownej Rodzinie składamy szczere kondolencje.

Zarząd i Członkowie Akademickiego Koła Łowieckiego nr 7 „Przylesie”

Msza Święta zostanie odprawiona w czwartek 14 grudnia o godzinie 11:00 w Murowanej Goślinie.

]]>
WŁODZIMIERZ MANKA (1936 – 2017) http://www.przylesie.org/?p=1374 Tue, 17 Oct 2017 10:07:07 +0000 http://www.przylesie.org/?p=1374 Z nieukrywanym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi WŁODZIMIERZA. Odszedł po długiej chorobie – 13 października 2017 r. Polował z nami od sierpnia 2013 roku dając przykład etycznego i oddanego łowiectwu Przyjaciela. Łowiectwo było dla Włodzimierza nie tylko możliwością kontaktu z przyrodą, spełnianiem realizacji Jego pasji myśliwskich a może przede wszystkim swego rodzaju filozofią życia. Dawał temu niejednokrotnie dowody, stojąc na stanowisku myśliwskim z nieodłącznym krzesełkiem wiszącym na ramieniu i odprowadzając wzrokiem umykającą zwierzynę. Dziwiliśmy się: Włodku, dlaczego nie strzelałeś? A On z dyskretnym uśmiechem, zadowolony ze spotkania zdawał się mówić: udane polowanie nie zawsze musi się kończyć strzałem!

WŁODZIMIERZ wstąpił do naszego Koła będąc członkiem Koła nr 91 w Witkowie od 1989 roku. Przez 17 lat pełnił w tamtym Kole funkcję Prezesa skutecznie realizując swoje plany i pomysły. Z Jego inicjatywy powstała tam ostoja myśliwska. To On zaprojektował i zlecił wykonanie sztandaru Koła oraz z podziwu godnym zaangażowaniem współpracował z Parafią p.w. Św. Mikołaja i Samorządem Miasta i Gminy Witkowo. Jego takt i ufność z jaką darzył wszystkich ludzi zjednywały Mu przyjaciół we wszystkich środowiskach. W naszym Kole od początku członkostwa włączył się do aktywnego uczestnictwa w życiu Koła, dając się poznać jako m.in. autor wspaniałych życzeń świątecznych składanych corocznie
na polowaniach wigilijnych:

jak dobrze, że w kalendarzu jest grudzień – możemy więc zamknąć pewien rozdział: z radością lub bez radości, z tęsknotą lub bez tęsknoty, z żalem lub bez żalu, z satysfakcją lub bez specjalnej satysfakcji. Ale zawsze
z NADZIEJĄ ! … Jak dobrze, że jest tradycja, że potrafimy spojrzeć w przyszłość.  Jak dobrze, że unosi się wokół nas – niczym gwiezdny pył niezwykła energia, która łączy nas ze wszechświatem i nadaje sens wszystkiemu od nowa …

WŁODKU!
Będzie nam Ciebie brakowało. Niech Ci Święty Hubert darzy w niebiańskich borach.

CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI

]]>